U dzieci bardzo często obserwuje się suchą, zaczerwienioną, a nawet popękaną skórę na grzbietowej powierzchni dłoni. Zmiany te mogą budzić niepokój rodziców – czy to przypadkiem nie grzybica? Na szczęście, zwykle jest to wyprysk z podrażnienia, który jest łagodnym, a zarazem najczęstszym typem kontaktowego zapalenia skóry.
Do objawów ostrego wyprysku kontaktowego należą grudki na zaczerwienionej suchej skórze, czasem z obecnością pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą. Częstym objawem towarzyszącym jest świąd, uczucie pieczenia, a w niektórych przypadkach także ból. Może dochodzić również do złuszczania się naskórka oraz przewlekłej szorstkości skóry.

Uszkodzenie skóry możliwe jest nawet w wyniku kontaktu z substancjami o słabych właściwościach drażniących, jeśli te działają przewlekle. Ich kumulacja może prowadzić zarówno do obiektywnie stwierdzanych na skórze zmian wypryskowych, jak i wywoływać jedynie subiektywne uczucie świądu lub pieczenia skóry, bez widocznych lub wyczuwalnych zmian skórnych.

Mydło mydłu nierówne. W zwykłych mydłach stosowane są sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych
o odczynie zasadowym. Na skórze, która naturalnie ma odczyn kwaśny, dochodzi do reakcji chemicznej (kwasu z zasadą) wywołującej stan zapalny. Powszechnie stosowane mydła wysuszają skórę, ponieważ wypłukują naturalne czynniki nawilżające, wymywają związki lipidowe i proteinowe oraz przyczyniają się do naruszenia równowagi hydrolipidowej naskórka.
