
Pierwsze ćwiczenia z noworodkiem możemy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka, zaczynamy od prawidłowego układania. Oczywiście muszą być dostosowane do możliwości małego zawodnika – jest to okres, w którym noworodek nie jest w stanie utrzymać głowy prosto, kładzie ją na lewą lub prawą stronę.
Układanie dziecka w łóżeczku cały czas w jednym kierunku oraz karmienie piersią lub butelką zawsze z tej samej strony może powodować powstanie tzw. asymetrii ułożeniowej, co oznacza, że dziecko chętniej patrzy w jedną stronę i aktywniej porusza ręką po tej stronie.
Asymetria ułożeniowa – jak zapobiegać:
- dbać o symetryczne ustawienie główki podczas karmienia butelką,
- nosić dziecko na zmianę, trzymając raz na lewej, raz na prawej ręce,
- zmieniać ułożenie dziecka w łóżeczku.
Pomocne może być przyklejenie kartek po przeciwnych stronach łóżeczka z naprzemiennie napisanymi dniami tygodnia. Po jednej stronie: poniedziałek, środa, piątek i niedziela, po drugiej: wtorek, czwartek, sobota – i według tego harmonogramu układać dziecko. Umożliwi to symetryczny dopływ bodźców do malucha i przyczyni się do profilaktyki asymetrii ułożeniowej.
Po pierwszym miesiącu życia zaleca się zawieszenie nad łóżeczkiem jednej zabawki – na środku, w zasięgu wyciągniętych rączek dziecka. Maluch skupia na niej wzrok i ćwiczy symetrię.
W przypadku utrwalonej asymetrii ułożeniowej konieczne są ćwiczenia z trenerem osobistym, czyli rehabilitantem. Im wcześniej maleństwo zacznie ćwiczyć, tym szybciej odzyska utraconą równowagę, bez zaburzeń napięcia mięśniowego i będzie sprawniej się rozwijało.
Jeśli w wywiadzie stwierdza się czynniki ryzyka okołoporodowego lub współwystępowanie innych problemów rozwojowych, sprawę trzeba potraktować jako pilną. Ponadto ważny jest stopień nasilenia objawów – jeśli dziecko ma utrwalone i nasilone trudności z obrotem głowy w jednym kierunku, również nie można zwlekać z rozpoczęciem rehabilitacji. Należy dodatkowo wykluczyć kręcz szyi.


Takie nadmierne wygięcia mogą wskazywać na asymetrię ułożeniową, która nasilana, a nie korygowana będzie prowadzić do dalszych następstw, czyli zaburzenia napięcia mięśniowego. Najczęściej do niego dochodzi, gdy główka dziecka podczas noszenia jest odchylana do tyłu od osi ciała. Dlatego maleństwo pionizowane do odbicia powinno mieć podtrzymywaną główkę od tyłu, aby jej nie odginało.


