
W niedawno ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO, World Health Organisation) liście największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. Statystycznie każdego dnia, 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Według naukowców może to sprzyjać występowaniu chorób układu oddechowego i krążenia. W 2014 roku trzy polskie miasta: Warszawa, Kraków i Wrocław znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.
Czy smog stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia?

Co to jest smog?
Normy jakości powietrza określają wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Niestety, większość (ponad 90%) miast na całym świecie nie spełnia tych norm. Najważniejsze wymieniane zanieczyszczenia powietrza to:

Smog nie dotyczy jedynie wielkich metropolii. Również mniejsze miasta, miasteczka i miejscowości oddychają złej jakości powietrzem. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska podają na swoich stronach internetowych ostrzeżenia, jeśli stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy (np.: http://powietrze.gios.gov.pl). Warto je śledzić choćby po to, aby wiedzieć w której części dnia najbezpieczniej jest wyjść na spacer oraz w jakiej okolicy najlepiej to robić.
Obowiązujące normy. Co to jest PM? particulate matter, czyli średnica cząsteczki pyłu w mikrometrach


Źródła smogu, czyli domowe instalacje grzewcze, transport samochodowy i przemysł
Aby ograniczyć ekspozycję dziecka na toksyczne związki zalecane jest:

